دسته بندی ها

قبایل مرز شرقی و سرنوشت افغانستان (1980 - 1880) اثر داکتر وارث محمد وزیری

وضعیت:
موجود
شرایط عمده:
برای سفارشات بیش از 5 عدد به مبلغ 225 افغانی
برند:
انتشارات خیام
قیمت فروش:

خارج از ساعت کاری فروشگاه

افغانی
تعداد:

20

به اشتراک بگذارید :

فروشنده/فروشگاه
انتشارات عازم
زبان
فارسی دری
گرانتی
سلامت فزیکی و اصالت

در بارة کتاب قبایل مرز شرقی و سرنوشت افغانستان

«بر اساس جامعه شناسی غربی، تهداب ایدیولوژیک دولت ابدالی و پایه های حقوقی و اخلاقی آن بر بنیاد پشتونولی استوار بود. پشتونولی ایدیولوژی این دولت بود. پایه های مشروعیت قدرت دولت از ارزش های قبیلوی و اصول شرعی اسلامی ترکیب یافته بود. پشتون ها میان پشتونولی و اسلام کدام فرقی نه شناخته و پشتونولی را با اسلام یکی میشمردند.

از آنجائیکه قبایل به جای اسلام معیاری، اسلام عملی مروج خود را به کار میگیرند، فلهذا اسلام با اساسات پشتونولی چون تار و پود در یک فرهنگ واحد چنان بافت خورده است که به تقابل و تضاد با «پشتو» سمت نگرفته است.

طالبان دینی که پس از پایان دوره ی طلب{هگی} به درجه ی ملایی میرسند، اکثرا فرزندان خانواده های فقیر و تهیدست قبایل میباشند. پس منظر آخرین آنها تا امامت مسجد رسیده و مساجد خانه های مشترک اسلام و «پشتو» میباشند. خانه های عبادت، خانه های مهمان نوازی، خانه های جرگه ها و ارشادات دینی بوده و نگهداری مسجد و غمخوری از ملا وظیفه ی اهل مسجد است. سرنوشت امام مسجد به مقتدیان وابسته است و اختیار معتقدیان به دست سران و ملک های قبیله میباشد. ملک نماینده ی «پشتو» و ملا نماینده شریعت است. مسجد خانه مشترک عقیدتی هر دو میباشد. ملا بر حسب ناتوانی اقتصادی به مخاطب و موید خان و ملک مبدل میگردد. از همین سبب در جامعه ی قبیلوی اختلافات ارزشهای پشتونولی و حدود شرعی با هم سر سازش نه مییابند. قبایل پشتون با وجود اعتقاد عمیق به اسلام، در رابطه با میراث، بیوه، انتقام (بدل) طویانه و مسایل ناموسی نرخ های پشتونولی را معتبر دانسته و به آن عمل نموده اند. اما اسلام با وجود محدودیت ها ، نیرومندترین عامل همبستگی، وحدت و یکپارچگی در بین افغان ها بوده تاکنون نیز میباشد. همین اسلام است که لایه های گونه گون مردم را به مقابله تا تعرض کنندگان کافر کشانده، به فدا کردن جان و مال حاضر میسازد.

علمای دینی و شخصیت های روحانی بیشتر منسوبیت محلی قبیلوی کسب کرده و در عین زمان در پهلوی رهبری دینی، رهبری قبیلوی را نیز دارا میباشد. در این رابطه وجود سیدهای کنر، سیدهای قندهار، حاجی میرزا علی خان گورویگ وزیرستان مشهور به «ایپی فقیر» و تمام حضرت ها، خواجه ها و شاخه های ستانه که در نوار قبایلی زندگی میکنند مثال های برجسته اند. در میان ملاها میتوان از خان علوم بارکزی، ملا مشک عالم اندر، ملا عبدالحمید خروتی، ملای هده ملا نجم الدین، پیر لنرر و شخصیتهای دیگر مثال آورد.

همین سران قبیلوی – اسلامی بودند که طی سه سده ی اخیر قدرت نیم بند سردمداران افغانی را تکمیل نموده و به آنها مشروعیت سنتی می بخشیدند. این حقایق زنده به وضاحت نشان میدهند که پشتونولی طی سده های هژدهم، نوزدهم و بیستم میلادی به مثابه ی بنیاد قانونی و اخلاقی دولت های افغانی نقش ایفا نموده است. در پشتونولی اسلام و روان قبیلوی چنان با همدیگر آمیزش یافته اند که از رواج های قبیلوی و شریعت یک نظام واحد تلفیق شده را که پشتونولی نام دارد برای تنظیم زندگی قبیلوی به وجود آورده اند.

پشتونولی مبنای ایدیولوژیک دولت قبیلوی است، بر اساس مودل قبایلی دولت، مرجع نهایی مشروعیت قدرت خداوند و پیامبر اسلام بوده، اما بر بنیاد کودهای (ارزش های) حقوقی پشتونولی این قدرت داده شده از جانب خداوند به پادشاه از راه جرگه ها تفویض میگردد. در مودل کلاسیک اسلامی، قدرت خدایی از جانب علمای دینی که صلاحیت شرعی این کار را دارند، تفویض میگردد.....»

سلیمان لایق

نوبت چاپ:
اول
سال چاپ:
1392
تعداد جلد:
1
نوع جلد:
شومیز
مناسب برای:
بزرگسالان
مترجم:
غرزی لایق
امتیاز شما
نظر شما:
  • محصولات مشابه