دسته بندی ها

روایت طالبان: نقش اطلاع رسانی و فر آورده های تبلغاتی در جنگ افغانستان اثر توماس جانسون

وضعیت:
موجود
شرایط عمده:
برای سفارشات بیش از 5 عدد به مبلغ 270 افغانی
برند:
انتشارات هرست
قیمت فروش:
300
افغانی
تعداد:

20

به اشتراک بگذارید :

فروشنده/فروشگاه
انتشارات عازم
زبان
فارسی دری
گرانتی
سلامت فزیکی و اصالت

سخن مترجم

کتاب «روایت طالبان» نوشته ی توماس جانسون، در نوع خودش یک پژوهش بی نظیر است. بدون هیچ نوع تردیدی می توان گفت که جنگ افغانستان از منظر روایتها، حکایت های رسانه ای و فرآورده های تبلغاتی، کمتر مورد بررسی قرار گرفته است. می توان با کمال مسوولیت ادعا کرد که توماس جانسون تنها پژوهش گری است که در این زمینه کتاب نوشته است. جنگ افغانستان توسط پژوهش گران داخلی و خارجی از منظر نظامی و سیاسی مورد مطالعه و پژوهش قرار گرفته است. نقش کشور های همسایه، قدرت های بزرگ، سازمان های بین المللی و بازی گران منطقه ای در جنگ افغانستان به صورت دقیق موشکافی و بررسی شده است. حتا در مورد جنگ و تاریخ نظامی گری در افغانستان ادبیات فراوان پژوهشی و کتاب های قطور تولید شده است.

اما جانسون تنها کسی است که جنگ افغانستان را از منظر روایت ها، اطلاع رسانی و رسانه مورد بحث قرار داده است. در این کتاب توضیح داده شده است که ناتو چگونه برای ماموریت نظامی خود روایت سازی کرد و پیام های خود را در چه قالبی و توسط کدام ابزار به مخاطب رساند و طالبان چگونه پیام رسانی و روایت سازی کردند. پیش فرض توماس جانسون در این کتاب این است که جنگ برضد شورش گری در واقع جنگ روایت ها به کمک تحرکات نظامی است. این روایت ها است که باهم دیگر می جنگند و طرف های جنگ تلاش می کنند که روایت مدنظر خودشان را به احساس و آگاهی مخاطب انتقال دهند و مردم عام را در برابر طرف مقابل بسیج کنند. به باور جانسون تحرکات نظامی هم به کمک روایت های می آید تا اراده ی طرف مقابل برای دوام جنگ؛ متزلزل شود.

نویسنده توضیح میدهد که دستگاه روایت سازی طالبان چه داستان هایی آفرید و چطوری آن را به خورد اهالی برخی از دهکده های جنوبی افغانستان داد. توماس جانسون نشان داده است که یکی از داستان هایی که دستگاه روایت ساز طالبان خلق کرد این بود که نیروهای ناتو به هدف گسترش دین مسیحیت به افغانستان آمده اند و می خواهند که این دین جای اسلام را بگیرد. روشن است که این داستان با واقعیت فاصله دارد ولی جانسون نشان میدهد که طالبان با استفاده از ابزارهای مثل شب نامه، شعر، ترانه، واعظان مذهبی مدعای تلاش ناتو برای مسیحی سازی مردم افغانستان را به گوش مخاطبان شان می رسانند و آنان را برای جنگ با ناتو و دولت افعانستان دعوت می کنند.

جانسون در این کتاب روایت های طالبان را به صورت واضح نشان داده است و ابزار سنتی و مدرنی را که طالبان از آن انتفال روایت های شان استفاده می کنند، معرفی کرده است. در این کتاب شعرها، ترانه ها، شب نامه ها و پیام های طالبان به مخاطبان گوناگون، تحلیل محتوا شده است. توماس جانسون نشان داده است که طالبان چگونه مخاطبان شان را دسته بندی کردند و به چه صورتی برای انواع گوناگون مخاطب، پیام ها و روایت های متناسب برساختند. این کتاب یک تصور بسیار روشن از جنگ 17 سال اخیر ارائه می کند و نشان میدهد که ناتو و دولت افغانستان در جنگ روایت ها موفق نبودند. از آنجایی که این کتاب در نوع خود بنظیر است، به برگردان آن اقدام کردم تا، دانشجویان، گزارشگران، افسران نظامی و دیگر علاقه مندان به آن دسترسی داشته باشند و بتوانند آن را بخوانید.

 

نوبت چاپ:
اول
سال چاپ:
1398
تعداد جلد:
1
نوع جلد:
شومیز
مناسب برای:
بزرگسالان
مترجم:
فردوس کاوش
شابک:
978-9936-8070-5-1
امتیاز شما
نظر شما:
  • محصولات مشابه