دسته بندی ها

معرفی کتاب "شدن"

 

«شدن یا Becoming» دومین کتاب مشیل اوباما همسر باراک اوباما رییس جمهور سابق ایالات متحده امریکا است. این کتاب به دلایل زیاد، از جمله انتخاب نام، موضوعات بسیار جانب، نگاه زنانه به موضوعات، تلاش ها و پشتکار نویسنده، مشکلاتی که او به عنوان یک زن سیاه پوست در جامعه آمریکا با آنها مواجه شده اس و در نهایت خاطرات او به عنوان بانوی اول قدرتمند ترین کشور دنیا به یکی از پرفروش ترین کتاب تاریخ تبدیل شد.

این کتاب داستان واقعی نخستین بانوی اول سیاه پوست ایالات متحده امریکا را به تصویر میکشد. مشیل اوباما در این کتاب تمام زندگی اش؛ دوران کودکی و دوران مکتب، حضور خود در جامعه به عنوان یک زن سیاه پوست، ازدواجش با باراک اوباما و قصه ها و تلاشهایش بخاطر باردار شدن، وضعیت زندگی اش قبل از رفتن به کاخ سفید و تجربه هایش را به عنوان بانوی اول قدرتمندترین کشور جهان و آخرین روزهای زندگی اش در کاخ سفید را به صورت بسیار هنرمندانه و زیبا به تصویر میکشد. او در باره آخرین لحظات حضورش، به عنوان بانوی اول، در کاخ سفید مینویسند: « آن روز من همزمان چند نوع احساس داشتم: خسته بودم، احساس غرور می‌کردم، پریشان و مشتاق بودم؛ اما بیشتر، به این خاطر که می‌دانستم چند تا دوربین فیلم‌برداری در حال ضبط تک‌تک حرکات ما هستند، سعی داشتم خودم را کنترل کنم. من و باراک عزم خود را جزم کرده بودیم که این تعویض قدرت را با وقار و بزرگواری انجام دهیم و این هشت سال را با آرمان‌های خود و خویشتن‌داری به پایان برسانیم. حالا دیگر به آخرین لحظات رسیده بودیم.»

خواندن کتاب «شدن» به شما این احساس را میدهد که زنان در تمام نقاط دنیا- از دور افتاده ترین روستا در افغانستان یا نایجریه- تا مدرن ترین شهرهای جهان و مکانهای جهان، مانند کاخ الیزه در فرانسه و کاخ سفید در امریکا اشتراکات زیادی دارند. دغدغه ها، امیدها، ترس ها و آرزوهایی مشترکی با هم دارند.

در سال 2018، وقتی کتاب به چاپ رسیدن، موارد استقال گسترده قرار گرفت، این کتاب در هفته دوم بعد از نشر خود، در جمله کتابهای پرفروش نیورک تایمز قرار گرفت، در هفته اول، بیشتر 1.4 ملیون نسخه آن به فروش رسید. در روز اول ارائه به بازار بیشتر 700 هزار نسخه این کتاب فروخته شد. بر علاوه، کتاب شدن، بیشترین آمار کتاب پیش فروش را بعد از سال 2015 به خود اختصاص داد. این استقابل بی سابقه، توجه چهره های رسانه ای امریکا را به خود جلب کرد و مشیل در اکثر برنامه های پربیننده تلویزیونی آمریکا شرکت کرده و در باره کتاب خود صحبت کرد. میشیل اوباما برنامه های زیادی را در سراسر امریکا بخاطر معرفی کتابش برگزار کرد و این برنامه ها به صورت گسترده مورد استقبال قرار گرفت. تکیت یکی از این برنامه ها به قیمت باور نکردنی یعنی 2750 دالر فروخته شد.

علاوه بر امریکا، کتاب شدن، در سراسر جهان مورد استقال بینظیر قرار گرفت و به بیشتر 30 زبان دنیا ترجمه شد. ترجمه این کتاب، در اکثر کشورها در جمع پرفروش ترین کتابها قرار گرفت.

 
 

 

سه شنبه 12 قوس 1398 - 10:13:06