دسته بندی ها

کتاب ادوار سه گانه فلسفه آلن بدیو اثر الیور فلثم

وضعیت:
موجود
شرایط عمده:
برای سفارشات بیش از 5 عدد به مبلغ 382 افغانی
برند:
مؤسسه انتشارات نگاه
قیمت فروش:
425
افغانی
تعداد:

20

به اشتراک بگذارید :

فروشنده/فروشگاه
انتشارات عرفان
زبان
فارسی دری
گرانتی
سلامت فزیکی و اصالت

از مقدمه ای مترجم

«الیور فلثم اهل استرالیا و استاد فلسفه در دانشگاه آمریکایی پاریس است. او در کنار کسانی مثل پیتر هالوارد، برونو باستیلس، جاستین کلمنس، آلبرتو توسکانو و ... یکی از برجسته ترین مفسران و مترجمان فلسفة آلن بدیو است. برجسته ترین کار ترجمة او، قطعا، برگرداندن وجود و رخداد به زبان انگلیسی است.

میتوان گفت که مهمترین رسالت کتاب حاضر ارائة دوره بندی ای از تفکر بدیو است. فلثم تفکر بدیو را به سه دوره تقسیم میکند: دورة معرفت شناسی ماتریالیستی (دوره آلتوسری)، دورة مائوئیستی  دورة کنونی که دروة هستی شناسی ریاضیاتی است. بررسی این سه دوره، مضمون سه فصل اصلی کتاب فلثم است (فصل چهارم، متن مصاحبه ای بسیار کوتاه با بدیو است). تمرکز ویژة فلثم در بررسی سه دوره بر اصلی ترین اثر آن دوره است: مفهوم مدل، نظریة سوژه و نهایتاً وجود و رخداد. مسئلة بنیادینی که همچون رشتة پیوند همة مباحث این کتاب عمل میکند و موضوع اصلی تحقیق و بررسی فثم در هر دوره از تفکر بدیو است، مسئلة تغییر است؛ اینکه تغییر (به خصوص در قلمرو سیاست) چگونه اتفاق می افتد.

مزیت این کتاب نسبت به آثار مقدماتی دیگری که برای فلسفة بدیو نوشته شده اند این است که ریشه های تفکر بدیو را پیش میکشد و ما را با نخستین بارقه های ظهور هر یک از ایده های اساسی او مواجه میکند؛ نخستین کاربست های ریاضیات در فلسفه، نخستین نظرورزی های در بارة مفاهیم سوژه و حقیقت، نخستین مواجهه ها با روانکاوی و شعر و .... در عین حال این کتاب مسیر تحول افکار بدیو و تفاوت ها و تازگی های هر دوره نسبت به دوره یا دورهای قبل از آن را به خواننده نشان می دهد. این موارد به تعمیق درک ما از عقاید فلسفی بدیو کمک فراوانی میکنند. همان طور که تادمی میگوید، این کتاب «برای کسانی که میخواهند بن مایه های تفکر بدیو را دریابند، کتابی ارزشمند است.»

آلن بدلو کیست؟

آلن بدلو متولد 17 ماه جنوری 1937، استاد دانشگاه، فیلسوف، نمایشنامه نویس، رمان نویس و فعال سیاسی اهل فرانسه است. بدلو مانند جورجو آگامبن و اسلاوی ژیژک از جمله مهمترین منتقدان جریان پسامدرنیسم محسوب میشود. او میکوشد که مفاهیم مانند هستی، حقیقت و سوژه را بر اساس ریاضیات تعریف کند. او از لحاظ دیدگاه سیاسی یک چپگرایی تندرو است.

تعداد جلد:
1
نوع جلد:
شومیز
مناسب برای:
بزرگسالان
ویراستار:
نادر خسروی
مترجم:
علیرضا اسمعیل زاده برزی
سال چاپ:
1398
نوبت چاپ:
اول
تعداد صفحات:
280
شابک:
978-600-376-755-3
امتیاز شما
نظر شما:
  • محصولات مشابه